C#'ın Java'dan daha iyi olduğunu söylemek yanlış olur. Ancak Java kadar iyi olduğunu söylemek de yanlış olmaz. C#'ın Java'nın yerini alma olasılığı sıfır. Java o kadar yaygınlaştı ve tutuldu ki sahibi Sun batsa veya Java'yı bıraksa IBM, Netscape, Oracle ve daha bir çok firma sahiplenir. C#, Java'dan daha iyi bir dil bile olsa sahibine karşı yazılım dünyasında duyulan genel antipati Java'nın tercih edilmesini sağlayacaktır.

Ancak C#'ın Java karşısında tutunamayıp giderek kaybolacağını düşünmek de saçma. C#, üç aşağı beş yukarı Java kadar iyi bir dil, .NET de Java kadar iyi bir platformdur. Microsoft kendi teknolojileri bir yana bırakıp, her fırsatta eleştirdiği Java'yı 'model' alması yanlış değil doğru bir karardır. Microsoft'un Java'nın gücüne yakın bir güçte teknoloji çıkarmasaydı muhtemelen topu atacaktı.

Her ne olursa olsun, nesneye yönelik programlama mantığını kavramış, kötü diller ve teknolojilerle çalışmaktan nefret eden geliştiriciler için C#'ın çıkması büyük müjde. Patronun yada bir yöneticinin "Biz Microsoft'un teknolojilerine geçiyoruz!" demesi durumunda attan inip eşşeğe binmeyecekler. Bir attan inip başka bir ata binecekler. Hangisinin daha hızlı hangisinin daha güvenilir olduğu o kadar da önemli değil. İkisi de insanı istediği noktaya götürür. Önemli olan da bu.

Gelelim C# mı döver Java'mı döver sorusunun cevabına. Teke tek kalsalar Java C#'ı zar zor da olsa döver. Ama C#'ın babası (Microsoft), Java'nın babasını (Sun'ı) döver. Ancak Java'nın akrabaları çok kalabalık. Amcası Netscape var, dayısı IBM var, eniştesi Oracle var, daha bir sürü akrabası var. Kimin kimin döveceği, çingene kavgasına dönen bu dövüşte kimin galip geleceği hiç belli olmaz. En iyisi iki tarafa da yakın durup, zamana ve mekana göre bir tutum takınmak. Visual C++'çıların Java'ya değil C#'a (ve VB'cilerin VB.NET'e, ASP'cilerin ASP.NET'e) yönelmeleri akıllıcadır. Ama Java geliştiricilerinin, Microsoft'a göbekten bağlı bir politika izlemiyorlarsa C#'a geçmeleri çok anlamsız olur. Java'nın uzun bir dönem daha, kendisine 'gerçek' bir rakip çıkana kadar gündemde olacağı kesin. 

 

Okul Zil Programı

yilsoftzil

9786059223690
logo5

Esma-ül Hüsna

Ziyaretçi İstatistikleri

Bugün254
Dün377
Bu hafta2308
Bu ay7280
Hepsi969260