Müslümanların hayatında referans aldığı Kuran-ı Kerim'de Allah'ın (cc) sık sık insanları Peygamber'e itaat etmeye çağırdığını belirten Sifil, "Kur'an da açıkça anlaşılan ayetler(muhkem ayetler) var. Bir de Peygamber ve olaylara bağlı açıklanan ayetler var ki buna da müteşabih ayetler deniyor.

Sünnet-i seniyyeyi bir yol olarak bir açıklayıcı rehber olarak göreceğiz. Peygamberimizin bize ilettiği her şey vahiy kaynağıdır. Kuran- Kerim'de Allah’ın sizi sevmesini istiyorsanız bunun yolunun peygambere itaat ve ittiba etmek olduğu buyuruluyor. İttiba etmek itaat’in yani söylediklerini yerine getirmenin dışında onun açtığı yolda yürümek manasına gelir. Kuran-ı Kerim'de Peygambere itaat ve ittibayı öğütleyen birçok ayet bulabiliriz. Sünnet-i seniyye'nin tekrar hayatımıza girmesi için özel bir gayret sarf etmemiz gerekiyor. Allah'ı (cc) razı edecek kul ve Peygamberi razı edecek ümmet olmamız buna bağlıdır." dedi.

Söyleşilerin bundan sonraki kısmında bir kitap takip etmeyi teklif eden Ebubekir Sifil, içinde 1980 seçme Hadisin yer aldığı Riyazüs Salihin adlı eserle ilgili bilgiler verdi. Hadis kaynakları arasında önemli bir yer teşkil eden İmam Nevevi'nin hadis üzerine çalışmalarının muazzam eseri olan Riyazüs Salihin kalbi hayatımızı düzenlemeye yönelik bir kitap" diyen sifil kitabın ilk hadis açıklaması olan ihlas ve niyet konusunda konuştu.

Söyleşinin sonunda kendisini dinlemeye gelen Başakşehirlilere teşekkür eden Ebubekir Sifil, "Ayrıca Başakşehir Belediyesi'ne de böylesine bir ortamı bize hazırladıkları için teşekkür ediyorum."dedi. Ebubekir Sifil ile Hadis Dersleri'nin ikincisi 21 Kasım'da saat 20:00'de Cevdet Kılıçlar Bilgievi 'nde gerçekleşecek.

Okul Zil Programı

yilsoftzil

9786059223690
logo5

Esma-ül Hüsna

Ziyaretçi İstatistikleri

Bugün354
Dün568
Bu hafta354
Bu ay13805
Hepsi954934