İman gönül işidir! Deneylerle, mucizelerle, ispatlarla olacak şey değildir. Nitekim Yunus Emre şiirinde “Sen hoş müminlerin gönlündesin” demiştir.

Allahüteala imanı hak eden müminlerin gönlüne öyle bir yerleştiriyor ki, mümin bu imanı, rabbinin varlığını tam olarak hissediyor.  Ama ne var ki bunu başkalarına bilimsel olarak anlatmakta zorlanıyor. Çünkü iman etmemiş bir insana imanı anlatmak hiç rüya görmeyen birine rüya görmeyi anlatmak kadar zor…   Birkaç örnekle izah etmeye çalışayım.

 

·         İnsanlığın tarihinden beri dünyamız ve etrafındaki gezegenler tam milimetrik bir uyum içerisinde dönmektedir ve bu süre de sabittir. Hiçbir rüzgar bunun menzilini ve süresini değiştirememektedir.  
·         Bakın insanın yaratılışına, ana karnındaki bebek hangi hafta  neye ihtiyaç duyuyorsa vücut o maddeyi o hafta üretmektedir.
·         Bakın insan kalbinin çalışmasına 90 sene yaşayan bir insanın kalbine, hangi  dizel motor 90 sene tik tik hiç istop etmeden çalışır.
-Allahüteala birçok ayette insan yaratılışına bakmaz mı?
-Gözlerinizi göklere çevirin(bu günkü ilmin her türlü makinesini kullanarak) bakın bakalım Allahın yarattıklarında bir eksiklik görebilecek misiniz?
Hz. Ali İman etmeyen birine çok çarpıcı bir cevap vermiştir “Eğer senin dediğin doğru ise ben gereksiz yere bazı ibadetleri yapmış olurum. Peki ya benim dediğim doğru ise senin için sonsuz ve çetin bir azap vardır!”

Okul Zil Programı

yilsoftzil

9786059223690
logo5

Esma-ül Hüsna

Ziyaretçi İstatistikleri

Bugün424
Dün444
Bu hafta3119
Bu ay23001
Hepsi914759