Hz.Ademden bu güne kadar incelediğimizde dinsiz insanların olmadığı görürüz. Mutlaka her insan birşeylere inanır. Kimi hak dini seçer, bir çoğu ise batıl dinleri. Firavunlar, Nemrutlar, Ebu Cehiller hepsinin bir dini vardı ama batıl idi. Yüce kitabımız Kur'ani Kerim'de inanmayanlar terimi ile hakka inanmayanlar kastedilmektedir.

 

Mezhep ise gidilen yol demektir. Yani bir insanın kabul ettiği doğrular kümesidir. Kimisi bu doğruları tesbitte kendinden başka merci kabul etmiyerek mezhepsiz olur, kimisi de kendi ilmini yeterli bulmayarak, Kuran ve Sünnet yolunda olduğuna inandığı, ilmine ve samimiyetine güvendiği insanların tespitlerini referans alır.

 

Arıyeden mürşitsiz de insan yoktur. Kimisini mürşiti bir sanatçı, kimisinin mürşidi futbolcu, kimisinin mürşiti ise bir alim olur. Yani ilim noktasında kendisini yeterli görmeyip bu konuda bir bilenden faydalanır. Hiç kimseyi mürşit kabul etmiyetler ise kendi nefsini yani şeytanı mürşit olarak kabul etmiştir. İşte bu durumda mürşiti olmayanın mürşiti şeytandır diyebiliriz.

Okul Zil Programı

yilsoftzil

9786059223690
logo5

Esma-ül Hüsna

Ziyaretçi İstatistikleri

Bugün573
Dün635
Bu hafta4687
Bu ay5352
Hepsi1027444