Bu soruyu hangi makaleden dolayı sorduğunu bilemiyorum ama yine de samimi olarak ve hakaret etmeden soru sorduğun için cevap vermeye çalışayım.

Keramet nedir?

Peygamberlerin gösterdiği olağan dışı hallere mucize, Allah dostlarında hasıl olan olağan dışı hallere ise keramet deniyor.

Kur’ani kerimde peygamberlerin göstermiş olduğu bir çok mucize olduğu gibi, peygamber olmayanlarda meydana gelen bir çok olağan dışı haller vardır. Mesela; Hz.Musa’nın annesinin halleri, Hz. Meryem’in başına gelenler, Hz.Hızır Aleyhisselamın  vakaları, Hz.Süleyman’ın yanındaki veli bir zatın Belkis’in tahtını göz açıp kapayıncaya kadar getirmesi gibi.

Peygamberimiz (s.a.v) den sonra peygamber, Kur’ani Kerimden sonra da kitap gelmeyeceğini biliyoruz. Fakat Allahutealanın veli kulları her zaman her asırda kıyamete kadar olacaktır. (Allahüteala  veli kullarını insanlar arasında gizlediğini sevgili peygamberimiz (s.a.v) aracılığıyla bizlere söylüyor).

Kerameti inkar edenler genelde Kur’ani kerimdeki olağan dışı mucizeleri  kabul etmeyen tarihselci ve akılcı yaklaşımlı kimselerdir. 

Tabiki günümüzde ve öncesinde bir takım insanlar çok sevdikleri hocalarına belki de art niyetli olmadan yanılarak bir takım kerametler yüklemiş olabilirler. Ama bu durum kerametin olmayacağını ve imkansız olduğunu göstermez. Yani kıyamete kadar harikulade bir takım olaylar olabilir bu durum bazen bir insan aracılığıyla olur, bu da keramet olur.

Acizane bir şeyler yazmaya çalıştım. Sizin de başka fikirleriniz olursa paylaşırsanız sevinirim.

Okul Zil Programı

yilsoftzil

9786059223690
logo5

Esma-ül Hüsna

Ziyaretçi İstatistikleri

Bugün557
Dün635
Bu hafta4671
Bu ay5336
Hepsi1027428